A nci Nmetorszg legfbb jellemzi, a nci ideolgia s propaganda
Pathfinder 2014.01.14. 08:14
-
1919 - 33: Weimari Kztrsasg, polgri demokratikus llam, az irnyts a polgri prtok s a szoc.dem.-ek kezben van.
-
1919 - 1923: A zrzavar, kosz idszaka, gazdasgi, politikai vlsg. 1924-ben a Dawes-terv keretben No. gazdasgi stabilizlsa megtrtnt, elindul 1929-ig a fellendls. Kilpnek a klpolitikai elszigeteldsbl.
-
1925 - 1934: Kztrsasgi elnk: Paul von Hindenburg.
Az 1929 - 1933-as gazdasgi vilgvlsg risi problmkat hoz felsznre. A stabilizci sszeomlik, a termels visszaesik, sszeomlik a hitelpiac, a beruhzsok lellnak, a munkanlklisg 14,6%-rl 44%-ra n, a kis-s kzpvllalkozsok tnkremennek, az letsznvonal jelentsen cskken. A ltbizonytalansg miatt n az elgedetlensg, nagy tmegek kvetelnek radiklis vltozsokat, a politikai szlssgek fel fordulnak. A politikai erk, szoc. dem.-ek tmogatottsga cskken, a ncik, kommunistk n.
NSDAP: Nazionasozialistische Deutsche Arbeiter Partei.
-
1919: Mnchenben megalakul a Nmet Munksprt (Adolf Hitler a 7. szm tagsgi knyvet kapja belpsekor, fokozatosan jut vezetszerephez. >> Fhrer
-
1921: DAP >> NSDAP Fellltjk az SA-t (Sturmabteilung), a rohamosztagot (flkatonai szervezet), vezetje Ernst Rhm. Ksbb ltrejn az SS (Schutzstaffel) vdosztag, vezetje Heinrich Himmler. Az SS tagjaibl kerlnek ki a testrsg tagjai, a koncentrcis tborok rei, a Waffen-SS a hadsereg elitalakulata. Az SD (Sicherheitsdienst) a titkos rendrsg, a Gestapo (Geheime Staatspolizei) titkos llamrendrsg.
A prt vezeti: Hermann Gring ksbbi porosz miniszterelnk, lgierparancsnok, Joseph Gbbels propaganda miniszter, Rudolf Hess, Hitler helyettese.
-
1923. november 9. - A mncheni Hofbrukeller-ben sikertelen puccsot hajtanak vgre, a vezetket letartztatjk. Hitlert 5 vre tlik, ebbl mindssze 9 hnapot l le a landsbergi brtnben. Megrja a Mein Kampf (Harcom) cm knyvt, melyben megfogalmazza cljt, politikai programjt. A hatalmat leglisan kell megszerezni, nvelni kell a tmogatottsgot, szvetsgesek kellenek, a prtot tmegprtt kell szervezni.
F ideolgia: Fhrer elv - Hitler karizmatikus, tvedhetetlen vezr, aki nprt, orszgrt l, szavai prfcik. No. hanyatlsnak okai: 1918-as forradalom, Weimari Kztrsasg, versailles-i bke. Cl a revzi, hogy No. jra nagyhatalom legyen. A Harmadik Birodalom kialaktsa >> Lebensraum am Osten = keleti lettr-elmlet. A nmeteknek a fejldshez lettr kell.
-
Nmetek lakta terletek egyestse. (Ausztria, Csehszlovkia, Lengyelorszg...stb.)
-
Eurpai Birodalom ltrehozsa.
-
Vilgbirodalom.
A nmet lakossg n, orszga kicsi, jogos az ignye az j terletekre, hisz a nmet az a Herrenvolk = uralkodnp. A npek lland harcban kivlasztdott a tiszta, rja nmet (szocildarwinizmus). Msodrendeknek tekintik a szlv npeket. Ers antiszemitizmus (zsidellenessg) jellemzi. Kiirtandnak tartjk a zsidkat, cignyokat, a szellemi- s testi fogyatkkal lket. Ersen antimarxista, baloldali ellenes, az ers kz politikjt hirdeti. Szocilis demaggia jellemzi, minden rtegnek gr valamit, nha ezek ellentmondanak egymsnak. Beszdei egyszerek, rthetek, nagyon hatsosak. Jl felhasznlja a sajtt, fellpsei ltvnyosak, ksbb rendkvl nagyszabsak (jsg, rdi).
A vilgvlsg hatsra mly politikai vlsg is kialakul Nmeto.-ban. Nincs stabil tbbsg, kormny, llandsulnak a tntetsek, utcai harcok, fleg a kommunistk s a ncik kztt. 1931-ben a ncik a nmet nagytksekkel, nagybirtokosokkal szvetkeznek, megktik a harzburgi szvetsget. Ennek kvetkeztben jelents anyagi tmogatst kapnak, hatalomra kerlsk esetn a kommunistk elleni fellpst, ers kz politikjt gri. A prt tmogatottsga az 1932. vi jliusi vlasztsokra 37%-os, megnyerik a vlasztsokat, de Hindeburg llamelnk sem ekkor, sem a novemberi vlaszts utn nem bzza meg Hitlert, vagy ahogy nevezte akkoriban, azt a cseh kplrt. 1933. janur 30.-n mgis kinevezi t kancellrr. A prtnak relatv tbbsge van, koalciban kormnyoznak. Hitler clja a hatalom teljes kisajttsa, a totlis nci llam, diktatra kiptse. Ez rpke 1,5 v alatt sikerl is neki.
Egyprtrendszer: Februr 27-n felgyjtk a Reichstagot, amit a kommunistkra fognak. Kirakat perben felmentik Dimitrovot, Van der Lubbt eltlik.
Mrcius, felhatalmazsi trvny: A kormny trvnyhoz feladatokat gyakorolhat, mjusban betiltjk a kommunista prtot, szakszervezeteket, nyron aztn a tbbi prtot is.
1933. novemberi vlasztsok: 92,2%-os tmogatottsg. Felszmoljk a tartomnyok nllsgt. A diktatra ellen fellpket, lzadkat lefogjk s vagy emigrcira knyszertik vagy pedig az els koncentrcis tborba, Dachau-ba szlltjk. Az SA s a radiklis kispolgrsg egy msodik forradalmat akar, a tulajdoni viszonyok talaktst. 1934. jnius 29.-30. - Hossz ksek jszakja, melynek keretben Ernst Rhm-t s tovbbi 2000 SA tagot vgeznek ki. 1934. augusztus 2. - Hindenburg kztrsasgi elnk meghal. Hitler elnk lesz, 1938-tl a hadsereg fparancsnoka, a teljhatalm Fhrer. A trvnyhozs, a vgrehajts Hitler kezben van, ers a terror.
Elkezdhetik programjuk megvalstst. Az orszgot kivezetik a vlsgbl, ers llami kontrollal. A mezgazdasgban j rklsi trvnyt vezetnek be, csak a legidsebb rkl. Keleten grnek j fldeket. Tilos a sztrjk, knyszerkartellezs. Biztostjk a hadiipar elsbbsgt, gyors fejlesztsek, stabilizljk a bankrendszert. 4 ves terv keretben jelents llami beruhzsok indulnak (autplya, infrastruktra, hadiipar). Kzmunkkat szerveznek, ltalnos lesz a munkaktelezettsg. Intzmnyesl az antiszemitizmus. 1935-ben elfogadjk a nrnbergi trvnyeket: elvesztik a zsidk az llampolgrsgukat, korltozzk a zsid tkt, munkavllalsukat. 1938. november 9. - Kristlyjszaka: zsid tulajdonok elleni fellps.
Klpolitikja nagyon aggresszv, a revzi rdekben fegyverkeznek, megsrtik a versailles-i bkt, tudatosan kszlnek a hborra. 1933-ban ki is lpnek a Npszvetsgbl. Nagy-Britannival flottaegyezmnyt ktnek, elindul a fegyverkezs. 1935-ben bevezetik az ltalnos hadktelezettsget, a Saar-vidk a npszavazs eredmnyekpp visszakerl. 1936. - Rajna menti vidk remilitarizlsa (jra felfegyverezse), lgierfejlesztsek, szvetsg Olaszo.-val. 1938-tl elindul a Harmadik Birodalom kialaktsa.
|