A náci Németország legfőbb jellemzői, a náci ideológia és propaganda
Pathfinder 2014.01.14. 08:14
-
1919 - 33: Weimari Köztársaság, polgári demokratikus állam, az irányítás a polgári pártok és a szoc.dem.-ek kezében van.
-
1919 - 1923: A zűrzavar, káosz időszaka, gazdasági, politikai válság. 1924-ben a Dawes-terv keretében No. gazdasági stabilizálása megtörtént, elindul 1929-ig a fellendülés. Kilépnek a külpolitikai elszigetelődésből.
-
1925 - 1934: Köztársasági elnök: Paul von Hindenburg.
Az 1929 - 1933-as gazdasági világválság óriási problémákat hoz felszínre. A stabilizáció összeomlik, a termelés visszaesik, összeomlik a hitelpiac, a beruházások leállnak, a munkanélküliség 14,6%-ról 44%-ra nő, a kis-és középvállalkozások tönkremennek, az életszínvonal jelentősen csökken. A létbizonytalanság miatt nő az elégedetlenség, nagy tömegek követelnek radikális változásokat, a politikai szélsőségek felé fordulnak. A politikai erők, szoc. dem.-ek támogatottsága csökken, a náciké, kommunistáké nő.
NSDAP: Nazionasozialistische Deutsche Arbeiter Partei.
-
1919: Münchenben megalakul a Német Munkáspárt (Adolf Hitler a 7. számú tagsági könyvet kapja belépésekor, fokozatosan jut vezetőszerephez. >> Führer
-
1921: DAP >> NSDAP Felállítják az SA-t (Sturmabteilung), a rohamosztagot (félkatonai szervezet), vezetője Ernst Röhm. Később létrejön az SS (Schutzstaffel) védosztag, vezetője Heinrich Himmler. Az SS tagjaiból kerülnek ki a testőrség tagjai, a koncentrációs táborok őrei, a Waffen-SS a hadsereg elitalakulata. Az SD (Sicherheitsdienst) a titkos rendőrség, a Gestapo (Geheime Staatspolizei) titkos államrendőrség.
A párt vezetői: Hermann Göring későbbi porosz miniszterelnök, légierőparancsnok, Joseph Göbbels propaganda miniszter, Rudolf Hess, Hitler helyettese.
-
1923. november 9. - A müncheni Hofbräukeller-ben sikertelen puccsot hajtanak végre, a vezetőket letartóztatják. Hitlert 5 évre ítélik, ebből mindössze 9 hónapot ül le a landsbergi börtönben. Megírja a Mein Kampf (Harcom) című könyvét, melyben megfogalmazza célját, politikai programját. A hatalmat legálisan kell megszerezni, növelni kell a támogatottságot, szövetségesek kellenek, a pártot tömegpárttá kell szervezni.
Fő ideológia: Führer elv - Hitler karizmatikus, tévedhetetlen vezér, aki népéért, országáért él, szavai próféciák. No. hanyatlásának okai: 1918-as forradalom, Weimari Köztársaság, versailles-i béke. Cél a revízió, hogy No. újra nagyhatalom legyen. A Harmadik Birodalom kialakítása >> Lebensraum am Osten = keleti élettér-elmélet. A németeknek a fejlődéshez élettér kell.
-
Németek lakta területek egyesítése. (Ausztria, Csehszlovákia, Lengyelország...stb.)
-
Európai Birodalom létrehozása.
-
Világbirodalom.
A német lakosság nő, országa kicsi, jogos az igénye az új területekre, hisz a német az a Herrenvolk = uralkodónép. A népek állandó harcában kiválasztódott a tiszta, árja német (szociáldarwinizmus). Másodrendűeknek tekintik a szláv népeket. Erős antiszemitizmus (zsidóellenesség) jellemzi. Kiirtandónak tartják a zsidókat, cigányokat, a szellemi- és testi fogyatékkal élőket. Erősen antimarxista, baloldali ellenes, az erős kéz politikáját hirdeti. Szociális demagógia jellemzi, minden rétegnek ígér valamit, néha ezek ellentmondanak egymásnak. Beszédei egyszerűek, érthetőek, nagyon hatásosak. Jól felhasználja a sajtót, fellépései látványosak, később rendkívül nagyszabásúak (újság, rádió).
A világválság hatására mély politikai válság is kialakul Németo.-ban. Nincs stabil többség, kormány, állandósulnak a tüntetések, utcai harcok, főleg a kommunisták és a nácik között. 1931-ben a nácik a német nagytőkésekkel, nagybirtokosokkal szövetkeznek, megkötik a harzburgi szövetséget. Ennek következtében jelentős anyagi támogatást kapnak, hatalomra kerülésük esetén a kommunisták elleni fellépést, erős kéz politikáját ígéri. A párt támogatottsága az 1932. évi júliusi választásokra 37%-os, megnyerik a választásokat, de Hindeburg államelnök sem ekkor, sem a novemberi választás után nem bízza meg Hitlert, vagy ahogy ő nevezte akkoriban, azt a cseh káplárt. 1933. január 30.-án mégis kinevezi őt kancellárrá. A pártnak relatív többsége van, koalícióban kormányoznak. Hitler célja a hatalom teljes kisajátítása, a totális náci állam, diktatúra kiépítése. Ez röpke 1,5 év alatt sikerül is neki.
Egypártrendszer: Február 27-én felgyújták a Reichstagot, amit a kommunistákra fognak. Kirakat perben felmentik Dimitrovot, Van der Lubbét elítélik.
Március, felhatalmazási törvény: A kormány törvényhozó feladatokat gyakorolhat, májusban betiltják a kommunista pártot, szakszervezeteket, nyáron aztán a többi pártot is.
1933. novemberi választások: 92,2%-os támogatottság. Felszámolják a tartományok önállóságát. A diktatúra ellen fellépőket, lázadókat lefogják és vagy emigrációra kényszerítik vagy pedig az első koncentrációs táborba, Dachau-ba szállítják. Az SA és a radikális kispolgárság egy második forradalmat akar, a tulajdoni viszonyok átalakítását. 1934. június 29.-30. - Hosszú kések éjszakája, melynek keretében Ernst Röhm-öt és további 2000 SA tagot végeznek ki. 1934. augusztus 2. - Hindenburg köztársasági elnök meghal. Hitler elnök lesz, 1938-tól a hadsereg főparancsnoka, ő a teljhatalmú Führer. A törvényhozás, a végrehajtás Hitler kezében van, erős a terror.
Elkezdhetik programjuk megvalósítását. Az országot kivezetik a válságból, erős állami kontrollal. A mezőgazdaságban új öröklési törvényt vezetnek be, csak a legidősebb örököl. Keleten ígérnek új földeket. Tilos a sztrájk, kényszerkartellezés. Biztosítják a hadiipar elsőbbségét, gyors fejlesztések, stabilizálják a bankrendszert. 4 éves terv keretében jelentős állami beruházások indulnak (autópálya, infrastruktúra, hadiipar). Közmunkákat szerveznek, általános lesz a munkakötelezettség. Intézményesül az antiszemitizmus. 1935-ben elfogadják a nürnbergi törvényeket: elvesztik a zsidók az állampolgárságukat, korlátozzák a zsidó tőkét, munkavállalásukat. 1938. november 9. - Kristályéjszaka: zsidó tulajdonok elleni fellépés.
Külpolitikája nagyon aggresszív, a revízió érdekében fegyverkeznek, megsértik a versailles-i békét, tudatosan készülnek a háborúra. 1933-ban ki is lépnek a Népszövetségből. Nagy-Britanniával flottaegyezményt kötnek, elindul a fegyverkezés. 1935-ben bevezetik az általános hadkötelezettséget, a Saar-vidék a népszavazás eredményeképp visszakerül. 1936. - Rajna menti vidék remilitarizálása (újra felfegyverezése), légierőfejlesztések, szövetség Olaszo.-val. 1938-tól elindul a Harmadik Birodalom kialakítása.
|