Erwin Rommel (1891 - 1944) |
Pathfinder |
2015.10.19. 13:30 |
Erwin Johannes Eugen Rommel 1891. november 15-én született az akkor a Sváb Hercegséghez tartozó Heidenheimban. Apja id. Erwin Rommel iskolaigazgató, anyja pedig a württembergi kormányzó lánya. Foglalkozását tekintve katona, tábornagy a második világháborúban, a Harmadik Birodalom oldalán. A Deutsches Afrikakorps első parancsnoka, a normandiai partraszállásnál a védekező német csapatok vezetője.
Az első világháborúban, mint egy rohamcsapat tisztje szolgált, végig az első vonalban harcolva. 1915-ben kapta meg a másodosztályú Vaskeresztet, a rákövetkező évben (az olaszországi Caporettónál végrehajtott áttöréssel) pedig az akkori legmagasabb német katonai kitüntetést, a porosz Pour Le Méritet.
A háború után is katona maradt. Drezdában, 1929-től pedig Stuttgartban szolgált. Eközben írta meg a könyvét, amit Adolf Hitler is elolvasott és hatalomra jutása után pártfogásába is vette a tehetséges Rommelt. 1939-ben, Lengyelország megszállása során vezérőrnagyi rangban Hitler testőrségének parancsnoka lett. Úgy kapta meg a 7. páncélosezred vezetését (Franciaország megszállása során), hogy Adolf Hitler teljesen rábízta a döntést, melyik alakulat vezetését kéri. Sikert sikerre halmoztak és olyan gyorsan mozogtak, hogy megkapták a Szellemhadosztály nevet is.
1941-ben megkapta a Vaskereszt Lovagkeresztjét is, jutalma ismét az volt, hogy választhat, melyik alakulatot vezeti és ő az Afrika Hadtestet választotta, így került értelemszerűen Afrikába. Híres csaták az Észak-afrikai hadjáratban:
-
Tobruki csata (1941)
-
Első el-alameini csata (1942)
-
Második el-alameini csata (1942)
A normandiai partraszállás megkezdődésekor nem tartózkodott a helyszínen, így a védelmi erők is késve reagáltak, ám mire visszaért már késő volt. A partraszállók áttörték a partszakaszon felállított önvédelmi rendszert.
A következő hónapban aztán valami olyan dolog történt, ami nem igazán lepte meg bekövetkeztével a német hadvezetést és magát Hitlert sem. Klaus von Stauffenberg gróf ugyanis megpróbálta megölni őt egy aktatáskába rejtett bombával. Sikertelen volt a merénylet, a Führer néhány karcolással és a bizalma végleges megrendülésével, de megúszta. Ezután egy nyomozás indult, lezártával az összeesküvés résztvevőit kivégezték, Erwinre csak annyit tudtak rábizonyítani, hogy tudott a készülő merényletről és azt nem jelentette Berlinbe. Így maga Hitler állította választás elé: megöli magát és tisztességes, hősöknek kijáró temetést kap vagy elterjed a birodalomban, hogy elárulta őt. Erwin pedig az előbbit választotta, már csak a családja érdekében is. 1944. október 14-én halt meg, temetése pedig négy nappal később volt.
Aláírása.
Emléktábla Herrlingenben, ahol meghalt.
|
Kurt Schuschnigg (1897-1977) |
Pathfinder |
2015.07.26. 21:20 |
Mivel a képet sehogyan sem tudtam átméretezni, ezért a továbbra kattintva olvashatjátok el a néhánysoros életrajzot!!
|
Josef Mengele (1911 - 1979?) |
Pathfinder |
2015.07.14. 10:49 |
Josef Mengele, SS-tiszt, az auschwitzi koncentrációs tábor orvosa, 1911. március 16.-án született az akkori Német Birodalom területén levő Günzburgban. A foglyokon végzett embertelen kísérleteivel vált hírhedtté.
Karl és Walburga Mengele legidősebb fiaként született a családba. Antropológiát és orvostudományi ismereteket tanult Münchenben, Bonnban és Bécsben. 1936-ban tette le az orvosi vizsgát, orvosként azonban csak 1938-tól kezdett praktizálni. Az előtte levő évben (1937) lépett be az NSDAP-be, utána az SS-be, szintén 1938-ban.
1943-ban vezényelték Auschwitz Birkenau-ba, 1944-ben pedig a női tábor orvosa lett, ahol megkezdhette embertelen kísérleteit a szerencsétlen foglyokon. Látszólag udvariasan viselkedett velük, valójában viszont csak kísérleti alanyoknak tekintette őket. Kísérletei az ikrekre és a valamilyen rendellenességgel rendelkezőkre vonatkoztak.
Röviddel a Vörös Hadsereg megérkezése előtt, 1945. január 17-én menekült el Auschwitzból, magával vitte a kísérleti dokumentációk egy részét, a többit pedig az SS semmisítette meg.
1979. február 7-én szélütést kapott és a tengerbefulladt, ahol fürdött, de családja olyan jól titkolta halálhírét, hogy csak az 1980-ban megújított ellene szóló elfogatóparancs segítségével sikerült csak nagy sokára a nyomára bukkanni.
1956-ban ▪ Az olasz útlevél, amellyel 1949-ben Argentínába menekült.
Forrás: A magyar wikipédia Josef Mengele-ről szóló szócikke.
|
Joachim von Ribbentrop (1893 - 1946) |
Pathfinder |
2013.05.15. 22:20 |
Ullrich Friedrich Willy Joachim von Ribbentrop, 1893. április 30.-án született a németországi Weselben. Beosztását tekintve a Harmadik Birodalom nagykövete Londonban 1936 és '38 között, majd '38-tól a birodalom bukásáig külügyminisztere. 5 gyermeke született feleségétől, Anna Elisabeth Henkelltől.
Részvétele a háborúban:
1939-ben a birodalom kibővült Csehországgal, ekkor próbált meg Ribbentrop kialkudni egy szövetséget Nagy-Britannia, a SZU és a Birodalom között. Ezen év áprilisától folytatott tárgyalássorozatot a szovjet kollégával, Vjacseszlav Molotovval, melynek eredménye a Lengyelország sorsát megpecsételő, 1939. augusztus 23-án aláírt, Molotov - Ribbentrop paktum lett.
1945 után:
A háború befejezése után a Nürnbergi Ítélőszék összeesküvés, béke elleni bűntettek, háborús bűntettek és emberiség elleni bűntettek miatt folytatott eljárást. A vádlottak padján töltött 218 ülésnap alatt megbánást nem tanúsított. A bíróság minden vádpontban bűnösnek találta, és 1946. október 1-jén hirdetett ítéletében kötél általi halálra ítélte. Az ítéletet 1946. október 16-án John C. Woods hajtotta végre. Kilenc halálraítélt társa előtt elsőként végezték ki 1 óra 12 perckor.
Aláírása. ▪ Sztálinnal a megnemtámadási szerződés aláírásakor a Kreml-ben, 1939. ▪ Letartóztatási jelentése. ▪ Kivégzése után. (megtekintés csak saját felelősségre!)
Forrás: a magyar és az angol wikipédia Joachim von Ribbentrop c. szócikke.
|
Adolf Eichmann (1906 - 1962) |
Pathfinder |
2012.02.25. 21:36 |
Adolf Otto Eichmann 1906. március 19-én született a németországi Solingen városában(ma Észak-Rajna-Vesztfália tartományban található). Magasrangú náci tiszt, az NSDAP vezető tagja, katonai rangját tekintve SS-Obersturmbannführer(alezredes). Gyakran nevezik őt a Harmadik Birodalom fő hóhérjának. Ő volt az egyik fő kidolgozója a kelet-európai zsidókérdés 'Végső megoldás'-ának(Magyaroszágra is ellátogatott 1944. március 19-én). A háború után 4 évig bujkált, favágóként dolgozott, ezután hamis, a Vörös Kereszt által kiállított, útlevéllel sikerült Argentínába menekülnie, ahová családja is követte őt. Egészen 1960-ig sikerült ezt az állapotot fenntartania, ekkor ugyanis három Moszad ügynök elrabolta és 1960. május 22-én Izraelbe szállították. Miután elfogták beismerte bűnösségét. Ezután bíróság elé került Jeruzsálemben, a vádat maga Gideon Hausner, Izrael főügyésze képviselte. Értelemszerűen halálra ítélték őt 1961. december 5-én, magát az ítéletet 1962. május 31-én hajtották végre. Hamvait a tengerbe szórták.
Forrás: A szövegé a magyar wikipédia Adolf Eichmannról szóló szócikke, a képeké az angol wikipédia.
Érdekesség: Főleg az 1950-es évek vége, az 1960-as évek eleje számított nagy náci vadász korszaknak, a lista élén Eichmann és Josef Mengele neve állt. A korszak nagy neve Simon Wiesenthal, akiről intézetet is elneveztek. Eichmann életéről film is készült Thomas Kretschmannal a főszerepben.
Aláírása. ▪ A hamis Vörös Keresztes útlevél, Ricardo Klement nevére kiállítva. ▪ A telegram, amit szétküldtek minden izraeli ügynöknek az elfogás részleteivel.
|
|