Kvetkez 10 cikk | Elz 10 cikk |
Kllay Mikls (1887 - 1967) |
Pathfinder |
2015.10.19. 13:30 |
Nagyklli Kllay Mikls, foglalkozst tekintve politikus, diplomata s jogsz, 1887. janur 23.-n szletett Nyregyhzn. 1932-tl 1935-ig fldmvelsgyi miniszter, majd 1942-tl 1944-ig Magyarorszg miniszterelnke, mellette 1943-ig pedig a klgyminiszteri pozcit is betlttte. Hatalmbl az 1944. mrcius 19.-i nmet megszlls mozdtotta el.
Miutn Teleki Pl ngyilkossgot kvetett el, a helyre Brdossy Lszlt nevezte ki a kormnyz, aki be is jelentette Magyarorszg hadbalpst Anglival szemben. Mikls hatrozottan ellenezte az j miniszterelnk nzeteit, visszautastotta annak jabb zsidtrvnyrl szl elterjesztst is, a parlamentben is ellene szavazott. Lemondsa utn neveztk ki a helyre Miklst. Az alatt a kt v alatt, amg hatalmon volt, n. hintapolitikt* folytatott, aminek be is msolom a jelentst.
Olyan kormnypolitika, amely az ellenttes hatalmak mindegyikvel el akarja hitetni a vele val egyttmkds szndkt. Tipikusan ilyen volt a II. vilghbor idejn, 1942-1944-ben a Kllay- s Lakatoskormny ktarcsga, akik egyrszt a hitleri Nmetorszg irnti szvetsgesi hsget hangslyoztk, ugyanakkor titkos trgyalsokat folytattak az antifasiszta nagyhatalmakkal, s Mo. tllst akartk elkszteni. A hintapolitika a nemzetkzi diplomcia manapsg is gyakran alkalmazott eszkze, klnsen a nagyhatalmak kztt rld kis orszgok esetben.
Olaszorszg kapitulcija utn ksztette el a nmet vezrkar a Magyarorszg megszllsra vonatkoz Margarethe-hadmvelet terveit, amit 1944 mrciusban meg is valstottak. Ennek az volt a clja, hogy Miklst s kormnyt eltvoltsk s a titkos trgyalsokat a szvetsgesekkel vglegesen berekesszk.
A megszlls msnapjn, teht mrcius 20-n Mikls, az letartztatsra rkez SS alakulat ell a Sndor palotbl a kormnyz rezidencijra sietett egy titkos alagton t. Onnan tovbb meneklt a Trk Nagykvetsgre, ahol menedket kapott. Miutn az oktber 15-n hatalomra kerlt Szlasi Ferenc a kiadatst kvetelte, nknt hagyta el a kvetsget s adta fel magt a nyilasoknak. Sopronkhidrl szlltottk elszr Mauthausenbe, majd Dachauba hurcoltk. Ksbb tudta meg, hogy legkisebb fia, Andrs is ugyanabban a tborban tartzkodik. Kalandos szabadulsa utn tudta csak meg, hogy felesge Heln, Budapest ostroma kzben nmet grnttallat kvetkeztben lett vesztette.
A hbor utn Olaszorszgban lt 1953-ig, majd onnan az Egyeslt llamokba kltztt, ahol az emigrci aktv szemlyisgeknt dolgozott. 1967. janur 14-n, New Yorkban halt meg.

Mikls s Bethlen Istvn a plenris ls sznetben, 1940-es vek.

Legkisebb finak, Andrsnak a nmet fogolykrtyja, 1944.
|
Ady Endre (1877 - 1919) |
Pathfinder |
2012.08.27. 17:05 |
Teljes neve Disadi Ady Endre. 1877. november 22-n szletett a romniai rmindszenten(Adyfalva). A 20. szzad legjelentsebb magyar kltje, a magyar politikai jsgrs egyik legnagyobb alakja. Kltszetnek tmi az emberi lt minden jelents terletre kiterjednek. A mveltsgrl, irodalomrl rt cikkei a fejldst s a haladst srgetik. letnek utols heteiben mr nagyon beteg volt, tdgyulladssal kzdtt. A Liget Szanatriumban halt meg 1919. janur 27-n. 41 ves volt. Temetsn, janur 29-n ezek az ismert szemlyisgek vettek rszt: Kunfi Zsigmond, Mricz Zsigmond, Vincze Sndor, Babits Mihly, Karinthy Frigyes, Pikler Gyula, Br Lajos, Jszi Oszkr, Kernstok Kroly, Schpflin Aladr. Az ismert emberek mellett mg sok ezer ember rtta le kegyelett a Nemzeti Mzeum elcsarnokban, ahol a koporsjt felravataloztk. A srja a Kerepesi temetben tallhat.
Forrs: A magyar Wikipdia Ady Endrrl szl szcikke, a flkvrrel szedett mondatok teljes egszben az adott szcikkbl szrmaznak.
Szlhza. ▪ Mellszobra a szlhz kertjben. ▪ Sremlke a Kerepesi temetben(Csorba Gza mve)
|
Kvetkez 10 cikk | Elz 10 cikk |
|